Seuran Mestaruuskilpailut 2025 lähenee - vielä ehdit mukaan!

Seuran Mestaruuskisat 2025 järjestetään pe 1. – su 3.8.2025. Ilmoittaudu mukaan ti 29.7. mennessä.

Tänä vuonna Seuran Mestaruuskilpailut järjestetään heti elokuun alkuun, ja luvassa on koko seuran yhteinen viikonloppu, johon kaikki jäsenet ovat tervetulleita mukaan! Tärkeintä ei ole voitto vaan osallistuminen – tule mukaan nauttimaan hyvästä seurasta, reilusta pelistä ja yhteisestä golfelämyksestä.

Mukana on myös klubimestaruuskisa, johon voivat osallistua pelaajat, joilla on tasoitus 20 tai yli ja sopii kaiken ikäisille! Klubimestaruussarjat pelataan sunnuntaina (18r).

Ilmoita itsesi mukaan, kutsu kaveri ja tehdään yhdessä upea kisaviikonloppu!

Sarjat ja tarkemmat tiedot löydät kilpailukalenterista. Lämpimästi tervetuloa Yyterin mestiksiin!


SARJAT

Yleinen sarja MIEHET
Yleinen sarja NAISET

Seniori MIEHET 50+ (1975 ja sitä ennen syntyneet)
Seniori MIEHET 60+ (1965 ja sitä ennen syntyneet)
Seniori MIEHET 70+ (1955 ja sitä ennen syntyneet)
Seniori NAISET 50+ (1975 ja sitä ennen syntyneet)
Seniori NAISET 60+ (1965 ja sitä ennen syntyneet)
Seniori NAISET 70+ (1955 ja sitä ennen syntyneet)
Juniori HAASTAJA (2005 jälkeen syntyneet)
Juniori EASY (2005 jälkeen syntyneet) pelataan ma 4.8. junnuharkkojen yhteydessä, Easy-sarjaan ilmoittautuminen viimeistään su 3.8.
Klubimestaruus MIEHET (tasoituksella 20 ja yli pelaavat)
Klubimestaruus NAISET (tasoituksella 20 ja yli pelaavat)
Klubimestaruus sarjoissa noudatetaan PAR+5 periaatetta. Pelaaja nostaa pallon mikäli lyöntimäärä kyseisellä väylällä on PAR+5. (esim. PAR 4 väylällä 9 lyönnin jälkeen pallo nostetaan ja kirjataan väylän tulokseksi 9).


PELIMUOTO
Lyöntipeli, tasoitukseton
Juniori EASY -sarja Pb

Tasatuloksen ratkaisu scratch Tasatilanteessa voittaja ratkaistaan uusintarei’illä, väylä 18. Muut sijat matemaattisen systeemin mukaan.


OSALLISTUMISOIKEUS
Tasoituskortin 2025 omaava Yyteri Golf jäsen.


Minimilukumäärä sarjassa on viisi (5), mikäli määrä ei täyty niin kyseistä sarjaa ei järjestetä. Pelaajalla on mahdollisuus osallistua yleiseen sarjaan, sillä Miesten, Naisten ja juniorien HAASTAJA -sarjat järjestetään joka tapauksessa.

Kilpailuun voi toivoa aikaista tai myöhäistä lähtöaikaa. Pelaaja voi ensimmäisellä kierroksella toivoa aikataulusyistä myös sellaista peliaikaa, jolloin pelaa jonkin muun luokan ryhmässä, kuin siinä, jossa kilpailee. Esim. yleisen miesten sarjan pelaaja voi pelata M70 sarjalaisten kanssa. Kilpailukierrokset pelataan kuitenkin niille osoitettuina päivinä. Esimerkiksi perjantain kierrosta ei voi korvata pelaamalla lauantaina kaksi kierrosta. Sunnuntaina pelataan käännetystä paremmuusjärjestyksessä kahden ensimmäisen päivän tulosten perusteella, joten sunnuntaille ei voi toivoa lähtöaikoja.


Tervetuloa!